Sterylizatory UVC vs ozonatory – co wybrać?

Temat szczepionki przeciwko koronawirusowi nadal dzieli społeczność. Nawet w świecie medycyny nie ma całkowitej zgodności co do jego skuteczności i ewentualnych powikłań. W tym chaosie należy pamiętać, że nie jest to jedyna droga walki z pandemią. Nowoczesna technologia już teraz dała nam odpowiednie narzędzia w postaci sterylizatorów UV-C i ozonatorów. Które z nich będzie lepsze dla nas?

światło uvc

Zwalcza 99,9% drobnoustojów

Wybuch pandemii zmusił nas do poszukiwania technologii, która będzie w stanie usuwać zagrożenie ze strony wirusów w sposób szybki i skuteczny. Potrzebna była metoda, która w jednoznaczny i klinicznie udowodniony sposób zapewni oczyszczenie otoczenia z mikroorganizmów. Takimi właśnie okazały się dobrze nam znane światło UV-C i ozon. Od wieków stosowane do dezynfekcji (światło słoneczne pomagające goić się ranom), od niemal stu lat sprzymierzeniec wszystkich sal operacyjnych, gabinetów, przychodni i innych miejsc o podwyższonym rygorze sanitarnym. Przy skuteczności eradykacji sięgającej 99,9% jest to pewny i wiarygodny sposób walki z koronawirusem.

Jak działa UV-C?

Żeby zrozumieć dlaczego UV-C jest skuteczne przeciwko COVID należy wspomnieć o jednej rzeczy – technicznie wirus nie jest żywym organizmem, więc nie można go zabić standardowymi metodami. Jest on małą kapsułą zawierającą w środku instrukcję dla komórek, aby te same go replikowały. Jak więc unieszkodliwić coś, co nie jest żywe? Tajemnica kryje się w odpowiedniej długości fali światła. To z zakresu 250-280 nm z łatwością przechodzi przez wspomnianą kapsułę. Dalej wypacza zawartą w środku informację (DNA/RNA), która nie jest już w stanie zmusić komórki do określonego zachowania. Dzięki temu wirus nie może się namnażać, staje się więc nieszkodliwy. Większość z nich rozpada się po czasie wskutek działania prozaicznych czynników typu temperatura, tlen z powietrza lub zwykłe uszkodzenie mechaniczne.

Jedną z najlepszych cech światła UV-C jest jego uniwersalność. Może być zastosowane praktycznie wszędzie. Nie potrzebuje nic oprócz źródła prądu. Działa bez żadnych dodatków, wyszkolonego personelu lub urządzeń uzupełniających. Dodatkowo, jeśli światło to zamkniemy i stworzymy z niego sterylizator przepływowy, będzie można używać go w każdym pomieszczeniu, gdzie przebywają ludzie, co jest obecnie całkowicie unikatową zdolnością.

sterylizatory uvc
dezynfekcja ozonem

Dezynfekcja ozonem

Działanie ozonu jest dużo bardziej bezpośrednie. Czynnik ten musi wejść w bezpośredni kontakt z wirusem, żeby go dezaktywować rozpuszczając zewnętrzną skorupę i czyniąc spustoszenie w DNA/RNA. Generatory ozonu są trudniejsze w zastosowaniu, ponieważ wymagają określonych warunków. Pomieszczenie, które zostanie poddane ozonowaniu musi zostać opuszczone przez ludzi. Aby podwyższyć skuteczność, powinno być ono również uszczelnione. Ozon z łatwością wydostanie się przez wszystkie otwory wentylacyjne powodując spadek działania biobójczego. Dodatkowo, ozonowanie jest czynnością długotrwałą, więc wykluczenie pomieszczenia z użytku potrwa od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku instytucji usługowych jest to niezwykle ważny aspekt.

UV-C czy ozon – co kupić?

Jeśli rozważasz zakup sterylizatora UVC lub ozonatora, warto rozważyć trzy najważniejsze czynniki:

1. Jak chcesz go używać?

Sterylizator UVC przeznaczony jest do pracy w obecności człowieka, 24 godziny na dobę. Jest całkowicie skuteczny i nie wymaga żadnej ingerencji, co czyni go bardziej uniwersalnym. Nie wymaga też przeszkolenia ani dodatkowych urządzeń. Generatory ozonu są dużo bardziej inwazyjne, co w niektórych przypadkach jest wymagane. W pomieszczeniach o bardzo dużym zanieczyszczeniu może przydać się tak drastyczna metoda dezynfekcji. Jeśli możemy sobie pozwolić na kilkunastogodzinne wykluczenie pomieszczenia z użytku, to można tę metodę rozważyć.

2. Gdzie chcesz go użyć?

Sterylizator UVC stworzono jako urządzenie do pracy w średniej wielkości pomieszczeniach, które może pokryć swoim zasięgiem. Oczywiście są też maszyny profesjonalne, o zasięgu do 30 metrów, ale badania dowodzą, że dużo lepiej sprawdza się siatka małych urządzeń niż jedno centralne. Generator ozonu sprawdzi się lepiej w dużych przestrzeniach, gdzie będzie można użyć jego pełnej mocy. Musi być to pomieszczenie, które można całkowicie wywietrzyć po użyciu (wiele osób twierdzi, że w ten sposób wykluczamy jego przydatność). Z pewnością jednak warto go rozważyć, jeśli sytuacja jest krytyczna.

3. Kto jest producentem?

Technologia jest tyle warta, ile producent ją wytwarzający. Upewnij się, że firma stojąca za produktem posiada odpowiednie certyfikaty, badania kliniczne i atesty. Warto też zajrzeć na jego stronę i zweryfikować kto certyfikaty te przyznaje. Nie brakuje na rynku produktów z Azji, w których znajdziemy pełną dokumentację działania wystawioną przez laboratorium widmo. Jeśli chcemy wydać pieniądze na swoje bezpieczeństwo – upewnijmy się, że otrzymamy pewny produkt.

NASZE PRODUKTY

Sayoli 30/60

Sayoli 30/60

HOME LINE


Wydajność:
Sayoli 30 – do 30 m3/h (ok. 12 m2/hzz)

Sayoli 60 – do 60 m3/h (ok. 25 m2/h)

od

449,00 zł

Sayoli 200

Sayoli 150

HOME LINE


Wydajność:
Sayoli 150 – do 150 m3/h (ok. 60 m2/h)

1827,00 zł

Sayoli 200

Sayoli 200

PROFESSIONAL LINE


Wydajność:
Sayoli 200 – do 200 m³/h (ok. 80 m²/h)

2447,00 zł

Sayoli 300

Sayoli 300

PROFESSIONAL LINE


Wydajność:
Sayoli 300 TUV 55W – 300 m³/60 min

Sayoli 300 TUV 110W – 300 m³/45 min
Sayoli 300 TUV 165W – 300 m³/30 min

od

3889,00 zł