FAQ

1. Wirusy można zabić

Mit. Wirus technicznie nie jest żywy, więc nie można go zabić. W dużym uproszczeniu jest to mechanizm reprodukcji zamknięty w kapsułce. Po dotarciu do żywych komórek „każe” im rozwijać się w określony sposób umożliwiający mu rozmnażanie. Często ze szkodą do samych komórek. Unieszkodliwienie wirusa, to uszkodzenie wspomnianego mechanizmu, aby nie był w stanie łączyć się ze wspomnianymi komórkami.

Effective virus inactivation and removal by steps of Biotest Pharmaceuticals IGIV production process,Results in Immunology, Volume 2, 2012, Pages 19-24

2. Antybiotyki zwalczają wirusy

Mit. Jak sama nazwa wskazuje, antybiotyki przeciwdziałają infekcjom ze strony żywych agresorów. Wirus nie posiada zdolności metabolicznych, więc nie wchłonie żadnych składników aktywnych. Co więcej, antybiotykoterapia może obniżyć odporność, co jest korzystne dla rozwoju wirusów. Dlatego tak ważne jest ściśle kontrolowane użycie antybiotyków.

Vance JC., Antibiotics: their true place in the treatment of viral disease. Aust Fam Physician. 1978 May;7(5):521-31. PMID: 666665.

3. Koronawirus jest bardzo delikatny

Prawda. Trudno uwierzyć, że jedyną ochroną wirusa jest kapsyd, który poddaje się w kontakcie z: ciepłem, zimnem, uszkodzeniem mechanicznym, ekspozycją na powszechne w atmosferze związki. Niektóre wirusy nie wytrzymują nawet ekspozycji na… powietrze. Półżartem można stwierdzić, że wirusom szkodzi wszystko.

Goldman B., How the new coronavirus penetrates, exploits and kills cells, and how an army of scientists aims to destroy it, Stanford Medicine, 15 October 2020

4. Koronawirus może pozostawać w powietrzu

Prawda. Zgodnie z doniesieniami The Nature i The Lancet w pojedynczych badaniach odnotowano ślady wirusa w powietrzu w powietrzu pomimo usunięcia jego źródła. Należy przy tym zaznaczyć, że odbywało się to w sztucznych, bardzo korzystnych dla wirusa warunkach (małe, niewentylowane pomieszczenie). Jest to więc możliwe, ale wg obecnej wiedzy, mało prawdopodobne.

Lyani D., Coronavirus In The Air,Nature, Vol 583, 23 July 2020

5. Mycie rąk, dystans i maski wystarczą

Mit. Statystycznie, czynności te ograniczają ryzyko zachorowania, ale go nie eliminują. W świetle ostatnich badań, potrzebne są aktywniejsze środki przeciwdziałania. Takie, jak aktywne systemy sterylizacji UV-C, fumigacja i podobne.

Nissen, K., Krambrich, J., Akaberi, D. et al. Long-distance airborne dispersal of SARS-CoV-2 in COVID-19 wards. Sci Rep 10, 19589 (2020).

https://doi.org/10.1038/s41598-020-76442-2

6. Sterylizator UV-C to gadżet

Mit. Dowody naukowe mówią jasno – promieniowanie UV-C jest jednym z najbardziej zabójczych sposobów walki z wirusami. Sterylizacja przepływowa znana jest od dziesięcioleci i z powodzeniem stosowana w gospodarce wodnej i żywnościowej. Ogromną przewagą domowych sterylizatorów UV-C jest możliwość ciągłej pracy, w obecności ludzi. Wszystko dzieje się w tle bez ingerencji ze strony użytkowników.

Qiangyi Li, Shirley MacDonald, Carol Bienek, Peter R. Foster, Alex J. MacLeod,Design of a UV-C irradiation process for the inactivation of viruses in protein solutions,Biologicals,Volume 33, Issue 2,2005,Pages 101-110,ISSN 1045-1056

https://doi.org/10.1016/j.biologicals.2005.02.001

7. Każde UV-C wytwarza ozon

Mit. Współczesne promienniki UV-C skonstruowane są w taki sposób, że nie uwalniają ozonu. Jest to szkodliwy dla ludzi gaz, który natychmiast wyeliminowałby możliwość działania sterylizatora w miejscu zaludnionym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, podczas testów skuteczności urządzeń Sayoli mierzono również stężenie ozonu. Nie stwierdzono wzrostu jego poziomu.

8. Sterylizator to nie oczyszczacz

Fakt. Oczyszczacz ma za zadanie usuwać zanieczyszczenia z powietrza i w sposób mechaniczny zatrzymać je na filtrze. Sterylizator aktywnie eliminuje patogeny z powietrza bez usuwania z niego materii. W oczyszczaczach dużo ważniejsza jest wysoka przepustowość, czyli ilość powietrza wypychanego z urządzenia. W sterylizatorze proces ten jest dużo bardziej skomplikowany i zależność pomiędzy wydajnością a skutecznością nie jest liniowy.

9. Wydajność: większa nie znaczy lepsza

Fakt. Budowa sterylizatora na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta. Jednak nauka stojąca za nią jest już dużo bardziej skomplikowana. Zależność pomiędzy czasem ekspozycji a mocą promienników jest najważniejszym czynnikiem w skutecznym sterylizatorze. Energooszczędne promienniki będą potrzebowały więcej czasu na sterylizację, więc ich wydajność będzie niższa. Jest to jednak konieczne, żeby proces przebiegał prawidłowo.

10. UV-C może być bezpieczne

Prawda. Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe tylko w wypadku bezpośredniej ekspozycji. W sterylizatorach przepływowych problem ten został rozwiązany przez specjalne komory dezynfekcyjne, które eliminują ryzyko poparzenia.