Dezynfekcja miejsca pracy
Powrót do pracy w czasie pandemii może budzić mieszane uczucia. Biura, sklepy, salony i inne miejsca publiczne nie wydają się być najlepszymi miejscami pobytu, jednak staramy się wracać do normalności. Pomagają nam w tym stare, sprawdzone sposoby, jak i zdobycze nowoczesnej techniki.
Psycholodzy i analitycy rynku pracy mówią jednoznacznie – długotrwały pobyt w domu nie jest dla nas dobry. Zmiana otoczenia, przebywanie wśród ludzi, nowe zadania są kluczowe dla zachowania psychicznej higieny i równowagi. Od czasów szkolnych jesteśmy programowani do codziennego wypełniania ogólnego zadania (praca, szkoła, etc.). Psychika rozbija je sobie na zadania mniejsze i tak znajduje zajęcie od pobudki do pójścia spać. Co się stanie, jeśli z tego harmonogramu zniknie praktycznie połowa zadań? Nasza głowa zacznie błądzić w poszukiwaniu problemu do rozwiązania. To już niebezpieczne terytorium, które prowadzić może do powstania lub rozwoju zaburzeń psychiki.
Tak więc, pomimo tego jak kuszące zdaje się być wstawanie dwie godziny później – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wracaj do pracy/szkoły jak najszybciej. Poniższy tekst pomoże Ci w zorientowaniu jak właściwie przygotować biuro do pracy w czasach pandemii.


1. Płyny do dezynfekcji.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, każdy pracownik ma obowiązek zdezynfekować ręce zaraz po przybyciu na teren zakładu pracy. Wydaje się to być podstawą, ale przypomnijmy sobie czasy sprzed epidemii, gdzie mało kto myślał o tym, żeby w pierwszej kolejności po przyjściu kierować się do łazienki. Również pomieszczenia wspólne muszą być dezynfekowane w zakresie blatów stołów i krzeseł wraz z oparciem. Urządzenia używane przez wiele osób powinny być każdorazowo dezynfekowane przed i po użyciu. Dotyczy to np. urządzeń z klawiaturami jak komputery, drukarki i skanery, ale też (a może przede wszystkim) telefony. Należy przy tym zaznaczyć, że ze strony pracownika utrzymanie higieny ma charakter indywidualny, tj. każdy odpowiada za narzędzia potrzebne do swojej aktywności. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do utrzymania porządku ogólnego (art. 15 KP).
2. Dystansowanie społeczne i maski.
Do tego punktu chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Plotki na korytarzu, wspólne śniadania oraz narady w dużym gronie należy tymczasowo zawiesić. Nie lekceważmy tego punktu. Wystarczy jeden chory, żeby tą drogą zarazić wszystkich pracowników. W taki sposób pojawiały się największe ogniska zarażeń. Tak też upadły dziesiątki, jeśli nie setki firm. Rozdzielmy biurka o 1,5-2 metrów od siebie. Jeśli nie ma takiej możliwości – zastosujmy fizyczne przegrody pomiędzy nimi. Nie musi to być supernowoczesny pleksiglas, ale może być zwykły arkusz kartonu. Maski – tak, trzeba je nosić. Są niewygodne, utrudniają wiele rzeczy, ale działają i pomogą zminimalizować ryzyko, że Ty lub ktoś z Twojego otoczenia wyląduje w szpitalu pod respiratorem.
3. Dezynfekcja aktywna.
Stosunkowo nową metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID19 są przepływowe sterylizatory UV-C. Te niewielkie urządzenia wykorzystują promienie UV-C do dezaktywacji wirusów, ale i bakterii i grzybów w powietrzu. Zjawisko to jest znane ludzkości od wieków, ale dopiero niedawno zaczęto stosować konkretne rozwiązania na salach chirurgicznych, szpitalach i miejscach o podwyższonym ryzyku sanitarnym. Nowoczesne sterylizatory zamykają proces dezynfekcji w wewnętrznych komorach, co pozwala na użytkowanie go w bezpośredniej bliskości człowieka. Już teraz w sprzedaży znajdują się urządzenia, które bez problemu można umieścić na biurku. Dzięki zdolności do pracy 24h, urządzenie takie znacznie pomaga w utrzymaniu czystego i nieskażonego powietrza w biurze. Jeśli wyposaży się w nie kilka burek, może to stanowić system oczyszczania powietrza dla całego biura. Oczywiście można również kupić profesjonalne urządzenia o zasięgu kilkunastu metrów, które ustawimy w dowolnym miejscu biura.
Odchodzi się za to od bardziej inwazyjnych metod typu ozonowanie i fumigacja, które wymuszają wyłączenie biura z użytku i nie działają w trybie ciągłym w obecności człowieka.


4. Zdrowy rozsądek.
Żadne, choćby najsprytniejsze rozwiązanie nie zastąpi zwykłego, zdrowego rozsądku. Nie lekceważmy, nie wpadajmy w rutynę, nie ignorujmy przepisów. Nawet jeśli sami nie jesteśmy przekonani do tych rozwiązań lub mamy inne zdanie nt. pandemii, to uszanujmy obawy innych. Każdy z nas chciałby żyć w bezpiecznym otoczeniu. Możemy o to zadbać pilnując wszystkich drobnych rytuałów i zachowań, dzięki którym może już niebawem znowu będzie normalnie.
NASZE PRODUKTY
Sayoli 30/60
HOME LINE
Wydajność:
Sayoli 30 – do 30 m3/h (ok. 12 m2/hzz)
Sayoli 60 – do 60 m3/h (ok. 25 m2/h)
od